سیلیس استخر یا شن تصفیه استخر

 

سیلیس یا شن تصفیه نوعی شن است که در دستگاه تصفیه استخر به منظور فیلتر کردن ذرات ریز و درشت مخلوط با آب مورد استفاده قرار میگیرد.

در اصل وظیفه اصلی در تصفیه فیزیکی آب در دستگاههای تصفیه آب شنی بر عهده شن تصفیه است.بدین صورت که شن ها با دانه بندی مناسب داخل دستگاه تصفیه ریخته شده و جریان آب از آنها عبور میکند

بطوریکه مواد معلق موجود در آن و نا خالصی های فیزیکی درون آب در لا به لای ذرات شن به دام افتاده و آب تصفیه شده از سمت دیگر خارج میشود.

 انتخاب سیلیس مناسب هم از نظر کیفیت و هم از نظر سایز دانه بندی دارای اهمیت است.به طور کلی عمل تصفیه با شن هایی با دانه بندی ریزتر بهتر صورت میگیرد (حدود 0.5 تا 1.5 میلیمتر )با این وجود بسته به نوع دستگاه تصفیه جهت جریان آب بیشتر و جمع آوری بهتر آب تصفیه شده از کف مخزن از سیلیس های با دانه بندی درشت تر نیز در کف مخزن استفاده می شود. شن های تصفیه سایز متوسط و درشت بدین منظور کاربرد دارند.

در انتخاب سیلیس تصفیه استخر همچنین باید دقت کرد سیلیس از کیفیت خوبی برخوردار باشد. شن تصفیه باید یکدست و تشکیل شده از سیلیس (سنگ پایه شیشه ) باشد وجود ناخالصی و مواد آهگی موجود در شن تصفیه موجب کلوخه شدن و از بین رفتن سریع کاربری آن میگردد.

امروزه نوعی از شن تصفیه به نام سیلیس کریستال یا سیلیس شیشه ای در بازار موجود است که از بازیافت شیشه تهیه میگردد. این نوع سیلیس حداقل ناخالصی را در خود دارد.

 

شن تصفیه استخر - سیلیس استخر