هیتر سونا

 

سونای خشک، مشهورترین و پرطرفدارترین سونا در جهان است، نام آن از زبان فنلاندی گرفته شده و از چوب ساخته می شود با این وجود سونای بخار یا مرطوب هم مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری زادگاه سونا را فنلاند و برخی دیگر آن را متعلق به شمال روسیه می دانند. فنلاندی ها معتقدند که سونا مکانی برای استراحت، تجدید قوا، رسیدن به آرامش ذهن، روح، روان و جسم است.

اتاق سونای خشک از چوب لنبه مخصوص ساخته شده  و با دمای کنترل‌ شده است که به منظور بهره‌ گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد. چوبی که سونای خشک از آن ساخته میشود باید از نوع مرغوب و با کیفیت باشد تا دچار تابیدگی ترک بید زدگی و کپک نگردد. چوبهای لنبه سونای خشک دارای شیار ها و زبانه های مخصوصی هستند که در ضخامت های مختلف ساخته میگردند. ضخامت های کمتر جهت دیواره ها و سقف و ضخامت های بالا جهت کف و نشیمن مورد استفاده قرار میگیرد. به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی و حرارت در پشت دیواره چوبی سونا از عایق های حرارتی استفاده میگردد.

سونای خشک

 جهت تامین حرارت سونای خشک از هیتر های برقی سونا و یا هیتر های گازی ( شامل کوره و مشعل ) استفاده میگردد. همچنین میتوان جهت ایجاد حرارت اولیه و صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی از چند پره رادیاتور به صورت کمکی در داخل سونا استفاده کرد.

هیتر های برقی جهت سونای خشک با توجه به نیاز به فضای کمتر عدم نیاز به دودکش و اتاقک مشعل و ساخت شومینه مخصوص جهت کوره و در نتیجه هزینه کمتر از استقبال بیشتری برخوردار هستند. البته هیتر های گازی معمولا جهت سوناهای بزرگ و عمومی مورد استفاده قرار میگیرند.