کلر استخر

 

کلر استخر چیست ؟

یکی از پر کاربرد ترین و موثرترین روش گندزدایی و ضد عفونی کردن آب استخرها استفاده از کلر است. عنصر کلر خود به صورت گاز بوده و جهت سهولت استفاده از مشتقات آن که به صورت قرص کلر و یا پودر کلر در دسترس است استفاده میگردد. عنصر کلر عاملی اکسید کننده سفید کننده و گندزدا میباشد . کلر به علت خاصیت اکسید کنندگی بالا توانایی از بین بردن انواع باکتری ها میکروبها قارچها و ویروس ها را دارد.

در مطالعه محققان کالج سلطنتی انگلیس، اثر آب استخرهای شنا را بر ویروس عامل ابتلا به کووید-۱۹ به نام SARS-CoV-۲ بررسی کردند تا مقدار زمان و تماس مورد نیاز برای غیرفعال سازی ویروس را در سطح کلر و pH های مختلف آب مورد ارزیابی قرار دهند.

نتایج این تحقیق نشان داد که ۱.۵ میلی گرم در لیتر کلر آزاد با pH بین ۷ تا ۷.۷ در عرض ۳۰ ثانیه، میزان آلودگی ویروس کرونا را بیش از هزار برابر کاهش می دهد. آزمایش های بیشتر در زمینه دامنه های مختلف کلر و pH آزاد تأیید کرد که کلر موجود در آب استخر های شنا به همراه pH کمتر موثرتر است.

این یافته ها حاکی از آن است که خطر انتقال ویروس کرونا از آب استخر کم است و به شواهدی می افزاید که در صورت انجام اقدامات مناسب، استخرهای شنا می توانند محیطی ایمن و بی خطر در زمینه سرایت کرونا باشند.

 

افزودن کلر به آب استخر

 

مقدار صحیحی از کلر در آب استخر لازم است تا استخر برای شنا کردن امن و تمیز باشد همچنین ثابت نگهداشتن آن می تواند در وقت و هزینه صاحب استخر صرفه جویی کند.

 همچنین اثر بخشی کلر استخر جهت پاکیزه کردن آب در ph حدود 7.2 10 بار بیشتر از ph بالای 8.2می باشد. لذا اندازه گیری مقدار ph آب همزمان با اندازه گیری مقدار کلر آب لازم است . باید توجه داشت که یکی از اختلاف های کلر های ارزان قیمت با کلر های مطلوب این است که کلر های ارزان قیمت به سرعت ph آب را بالا میبرند در نتیجه اثر بخشی کمتری داشته و مواد آهکی موجود در آنها باعت تاری آب استخر و همچنین خارش پوست میگردد.

 مصرف کلر به صورت روزانه بوده و مقدار مشخصی پودر کلر با توجه به حجم آب استخر روزانه به آن تزریق میگردد. در صورتی که امکان افزودن روزانه پودر کلر نباشد از قرص کلر استفاده میگردد. قرص ها به صورت فشرده بوده و با توجه به انحلال آهسته روزانه مقدار مشخصی از آن باید در آب استخر حل گردد.

قرص های کلر استخر را در وسیله ای به نام شناور در سطح آب رها می کنند یا در حوضینگ های مخصوصی که بعد از دستگاه تصفیه نصب می شود می ریزند محفظه قرصهای کلر معمولا هر چند روز یکبار شارژ میگرد.

 

قرص کلر استخر

 

کلر ماده ای است اسید کننده پس در تایین مقدار مصرف آن دقت فرمایید که آنقدر کلر به آب استخر افزوده شود تا به جز اکسید کردن مواد اکسید پذیر آب به مصرف کشتن میکروب ها نیز رسیده و مقداری نیز در آب استخر باقی بماند.

مقدار کلر آزاد استخر ها را به وسیله کیتی به نام کلر سنج اندازه می گیرند مقدار کلر آزاد آب باید بین 1.5 تا 2 میلیگرم در لیتر باشد